לוגו אתר
חיפוש

השימושים בגרניט

גרניט הוא סלע מותמר קשה מאוד המורכב בעיקר מקוורץ, פלדספר ומיקה. הוא נחצב במחצבות ומעובד ללוחות וקוביות המשמשים בבנייה, פיסול ועיצוב פנים. גרניט הוא אחד החומרים הטבעיים הנפוצים והידועים ביותר בעולם בזכות מראהו האצילי, עמידותו הגבוהה והמגוון הרחב של שימושיו.  

 

תכונות הגרניט

גרניט הוא סלע מותמר קשה מאוד המורכב בעיקר מקוורץ, פלדספר (פצלת השדה) ומיקה. הוא מאופיין במרקם גבישי גס עם גרגירים בגדלים שונים. גרניט הוא בעל צפיפות גבוהה, קשיחות ועמידות מכאנית וכימית גבוהים מאוד. קשיחותו של גרניט נעה בין 6 ל-7 בסולם מוס, כאשר יהלום הוא 10.

הקוורץ בגרניט הוא שמעניק לו את הברק והקשיחות הרבה. הפלדספר מעניק גוון ורוד או לבן לגרניט ואילו המיקה השחורה מוסיפה לו נקודות ופסים שחורים. גרניט עמיד מאוד ללחץ ומאמצים מכניים וכן לבלאי ולשחיקה. הוא עמיד גם לחומצות, לבסיסים ולמגוון תנאי מזג אוויר לרבות קרינת UV.

גרניט ניתן לליטוש ומבריק היטב. ניתן להשיג אותו במגוון רחב של גוונים ודפוסי גירים. תכונות אלה הופכות אותו לחומר אידיאלי לשימושים שונים הדורשים חוזק, עמידות ומראה אסתטי כגון חיפוי קירות, ריצוף, אנדרטאות ועוד.  גרניט הוא אחד הסלעים הנפוצים והשימושיים ביותר הודות לשילוב המיוחד של תכונותיו.

גרניט

הפקת גרניט

גרניט נחצב ממחצבות הנמצאות באזורים שונים בעולם שבהם נוצרו מסלעי גרניט בתהליכים גיאולוגיים. האזורים העיקריים לחציבת גרניט הם צפון אירופה, ברזיל, הודו, סין וחלקים מאפריקה. החציבה נעשית באמצעות כלים ושיטות שונות בהתאם לגודל הגושים וקשיחות הסלע.

לחציבת גושים גדולים משתמשים במקדחים, דינמיט ומכונות חיתוך. גושים קטנים יותר נחצבים בעזרת מכונות חיתוך מיוחדות המצוידות בלהבי יהלום. לאחר הפקת הגושים הגולמיים הם עוברים תהליכי עיבוד וגימור כדי להתאימם לשימוש הסופי. העיבוד כולל חיתוך הלוחות למידות הרצויות, ליטוש המשטחים והקניית המרקם והגימור הסופי.

שיטות הליטוש כוללות שימוש במים, חול ואבקות ליטוש עדינות. הגרניט מופק בלוחות, אריחים, קוביות וצורות שונות למגוון שימושים כמו חיפויי קירות, משטחי עבודה, ריצוף ועוד. תעשיית חציבת ועיבוד הגרניט היא ענף חשוב המספק חומרי גלם לתעשיות הבנייה, הפיסול והעיצוב.

 

שימושים בבנייה ושיפוץ

גרניט הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר לחיפוי קירות, רצפות ומשטחי עבודה בבתים, משרדים ומבני ציבור. לוחות גרניט משמשים כאריחי קיר וריצוף בזכות עמידותם הגבוהה לשחיקה. הם מתאימים לחדרי אמבטיה, מטבח וחוץ. גרניט משולב גם במדרגות, אדני חלונות, משטחי שיש ועוד. גווניו ומרקמיו השונים מאפשרים יצירת עיצוב ייחודי ואלגנטי.

גרניט

פיסול ואמנות מגרניט

גרניט הוא חומר מצוין ליצירת פסלים, אנדרטאות ויצירות אמנות בזכות קשיחותו ועמידותו לתנאי מזג אוויר. פסלי גרניט בולטים הם הפסלים המצריים העתיקים ופסלי הגרניט של הר ראשמור בארה"ב. גם כיום יוצרים פסלי חוץ ואמנות עכשווית מגרניט. ניתן ליצור פסלים מופשטים או פיגורטיביים במגוון טכניקות.

 

שימושים נוספים

גרניט מעובד משמש גם בתעשייה לייצור אביזרים הדורשים עמידות קשיחות גבוהים כגון שולחנות עבודה במפעלים. כמו כן, אבקת גרניט מהווה חומר גלם בתעשיית הנייר, הצבעים, הפלסטיק והגומי. גרגירי גרניט משמשים כחול דקורטיבי בגנים ונופים. השימושים בגרניט מגוונים ורבים בזכות התכונות הייחודיות שלו כסלע עמיד ואסתטי.

גרניט

אולי יעניין אותך גם

סלסלת פיקניק מלאה בטוב
כללי
5 מתנות בעיצוב אישי לפסח

חג פסח מגיע ואנחנו מתכוננים לקראת זה. שזה יהיה לעשות את הניקיון לבית, ללכת לקניות בסופרמרקט או להבין איפה אנחנו עוברים כל ארוחה – זה

קרא עוד »
בית חכם
כללי
בית חכם – מה זה אומר?

הבית החכם הפך להיות סטנדרט בסיסי בבתי אב רבים, אך יש מי שטרם הכירו בעניין המתקדם מקרוב. אנחנו כאן כדי לעשות סדר בנושא ולהציג את

קרא עוד »