לוגו אתר
חיפוש

3 הסיבות להשכיר ממונה בטיחות עבור כלל בעלי המקצוע

תפקידו של ממונה הבטיחות הוגדר במסגרת חוק הארגון והפיקוח על העבודה. במסגרת החוק הוגדרה כפיפותו של הממונה לתקנות ממונה הבטיחות והוגדרו תחומי האחריות עליהם הוא יהיה אמון. החוק הסדיר את ההיבטים הבטיחותיים המשותפים למקומות עבודה רבים בישראל, הן בתעשייה הפרטית והן בגופים ממשלתיים. במאמר זה נרחיב לגבי תפקידו של ממונה הבטיחות ונדון בשלוש סיבות להשכיר ממונה בטיחות במגוון תחומי עבודה.

 

מחויבות על פי חוק

במדינת ישראל, החוק מחייב להעסיק ממונה בטיחות בארגונים ומקומות עבודה המונים מעל 50 עובדים. אגף הפיקוח על העבודה גם רשאי להגדיר אלו ארגונים המכילים פחות מ-50 עובדים נדרשים גם כן להעסיק ממונה בטיחות ולהעביר הדרכות בטיחות תקופתיות. ממונה בטיחות הוא שנדרש להכין תכנית מסודרת לניהול הבטיחות בארגון, בעסק או במפעל.

 

בגלל סוג העבודה ומאפייניה

גם במקומות עבודה עם פחות מ-50 עובדים במקרים רבים יש צורך בממונה בטיחות בגלל מאפייני העבודה. עליו לוודא כי מתבצעות בדיקות רפואיות לעובדים ושהם כשירים לעבוד בתפקידם, לבצע בדיקות סביבתיות תקופתיות, לפקח על סדרי הבטיחות במקום העבודה, לבדוק את כל המכשור והציוד בסביבת העבודה ולוודא את התקינות שלהם, למסור מידע רלוונטי ועוד.

 

זול ויעיל  יותר במיקור חוץ

סיבה נוספת להשכיר ממונה בטיחות ולא להעסיק עובד של החברה עצמה בתפקיד זה היא חיסכון כלכלי. ממונה בטיחות חייב לעבור הדרכות והשתלמויות תקופתיות. על הממונה להכיר מגוון סוגי פעילות בבתי עסק ובארגונים אשר יכולים להיות ייחודיים לכל מקום ולתחום בו הוא עוסק. העסקה של ממונה בטיחות חיצוני יכול להיות זולה משמעותית מאשר הכשרת עובד של העסק.

 

תפקיד ממונה הבטיחות

ממונה הבטיחות צריך לבצע את בדיקות הבטיחות התקופתיות ולהתאים את ההתנהלות במקום העבודה לנהלים ולדרישות וזאת על מנת למנוע סיכונים ולשמור על העובדים ועל כל הנוכחים במקום. ממונה בטיחות בעבודה נדרש ליישם את כל כללי הבטיחות הרלוונטיים ולבצע את ההתאמות הנדרשות מבחינת מכשירים ומיגון, על מנת להבטיח כי אכן אין כל סיכון במקום.

 

צמח בטיחות

צמח בטיחות מתמחה באספקת מגוון שירותי בטיחות לרבות שירותי ממונה בטיחות חיצוני לחברות ועסקים בתעשיות שונות במשק. לחברה ניסיון רב בליווי ותרגול צוותי החרום של עסקים, מתן אישורי בטיחות, בניית תכנית ניהול בטיחות למעבדות, בניית תכנית ניהול בטיחות אש, ליווי בטיחותי של אירועים המוניים, הדרכות מקצועיות ועוד.

 

סיכום סיבות להשכיר ממונה

לסיכום הנושא, במאמר זה הצגנו שלוש סיבות להשכיר ממונה בטיחות חיצוני לבעלי מקצוע ועסקים בכל תחום. כפי שציינו, כל עסק עם למעלה מ-50 עובדים מחויב על פי חוק למנות ממונה בטיחות. כאמור, במגוון של תחומים גם עסקים קטנים חייבים בממונה בטיחות בגלל מאפייני העבודה ורמת הסיכון הנלווית אליה. מיקור חוץ לשירותי ממונה יכול להוזיל עלויות משמעותית.

לשכור קצין בטיחות לכל בעלי המקצוע

אולי יעניין אותך גם

אבחון ותיקון בעיות אתחול המחשב
בעלי מקצוע
אבחון ותיקון בעיות אתחול המחשב

אתחול המחשב (רי-סטארט) היא פעולה שכיחה שניתן לבצע בכל מחשב ואף במכשירים אלקטרוניים נוספים, כמו טלפונים ניידים למשל. מדובר בפעולה שימושית במיוחד שניתן לבצע בקלות

קרא עוד »
הדברת חולדות ירוקות
בעלי מקצוע
הדברת חולדות ירוקה

מזג האוויר הישראלי הוא כר פורה להופעה של מזיקים ומכרסמים שונים. אחת החיות הכי נפוצות שחודרות אל הבתים שלנו באופן בלתי רצוי זו החולדה. החולדה

קרא עוד »
דִירָה
בעלי מקצוע
מיהו מומחה פינוי דירה?

  בעולם המהיר של היום, שבו חיים עירוניים הם הנורמה, מגורים בדירות הפכו פופולריים יותר ויותר כך גם האחריות להבטיח את שלומם וביטחונם של דיירי

קרא עוד »
מהנדס אזרחי
בעלי מקצוע
מתי תזדקקו למהנדס אזרחי?

לאחרונה אנו שומעים על מהנדסים אזרחיים מכל כיוון. מקצוע מבוקש זה הובילה להתעניינות רבה בקרב אזרחים. בחרנו שלא להישאר אדישים לעניין, ויצאנו לבדוק מיהו מהנדס

קרא עוד »