לוגו אתר
חיפוש

4 שלבים בתהליך ייצור מוצרי יודאיקה

מוצרי יודאיקה – החיבור הנפלא שבין מסורת לעכשוויות, בין עבר לעתיד, בין זיכרון לבין התחדשות.

יודאיקה – המקום בו היהדות פוגשת אמנות, מאפשרת לאומנים ויוצרים יהודים לגייס את מלוא הכישרון שלהם למען יצירות יהודיות אותנטיות שישמשו אתכם

בשגרת חייכם.

בכתבה זו, נפרט אודות מוצרי היודאיקה הקיימים בשוק וכן על השלבים שבהליך ייצור מוצר יודאיקה.

 

מוצרי היודאיקה הנפוצים והייחודיים

המוצרים הנפוצים בענף היודאיקה, הם מוצרים המשמשים יהודים בחיי היום יום שלהם – בטקסים, באירועים וכן בימים השגרתיים ביותר. מגוון מוצרי היודאיקה כולל בתוכו מוצרים נפוצים המצויים בכל כמעט בישראל, ולצד זאת מוצרים נדירים יותר השמורים ליודעי חן.

 

מוצרי יודאיקה נפוצים

בראש רשימת המוצרים הנפוצים, ראוי להזכיר את אחד הנפוצים שבהם, הלא הוא פמוטים מעוצבים לשבת ולחג. נרות השבת הם אחד הסמלים המובהקים ביותר לשבת היהודית, ונשים יהודיות בכל העולם מדליקות נרות שבת מידי יום שישי בשעת בין הערביים ומכניסות את השבת אליהן הביתה.

אין תחשוה של סיפוק וקדושה, כמו זו של הדלקת נרות שבת בפמוטי שבת מעוצבים על ידי מיטב האומנים בתחום. נרות השבת הופכים להיות מוקד משיכה, המקרין אור לכל השבוע.

מלבד הפמוטים, פופולאריים במיוחד גביעים לקידוש, כיסויים לטלית, בתי מזוזה, נטלה לנטילת ידיים ומגש וסכין לחלות שבת. כל אלו מוצרים המשמשים את הבית היהודי באופן יום יומי או לכל הפחות פעם בשבוע, ביום השבת. גם ברכת הבית, לגווניה וצורותיה, מככבת ברשימות המכירות של מוצרי היודאיקה, בבתים ספרדים ואשכנזים כאחד. כי כולם רוצים ברכה בבית שלהם.

 

מוצרי יודאיקה ייחודיים

מוצרי היודאיקה הייחודיים מתחלקים למוצרים שהם אך ורק אסתטיים ולמוצרים המשמשים יהודים במעגל השנה. נפתח במוצרים למעגל השנה.

בין מוצרי היודאיקה המשתייכים לקטוגריה זו, ניתן למצוא בתי אתרוגים מהודרים, מכסף או מעץ מגולף. בהם, ישים המתפלל, או תשים המתפללת, את אתרוגו וייקח אותו אתו לבית הכנסת בכל ימי חג הסוכות. המגדילים לעשות, קונים אף אגד מהודר ללולב. לכך, יש מקור כבר במשנה, שם מספר רבי מאיר על אנשי ירושלים, שהיו אוגדים לולביהם בגימוניות של זהב.

גם לפסח מוצרים משלו – קערת ליל סדר, כיסוי למצות, כלי ייעודי לביצה ועוד. לשבועות ולפורים תוכלו לרכוש בתי מגילה מהודרים, מהם תקראו את מגילת רות ואת מגילת אסתר. כמובן שתוכלו לרכוש בית מגילה ובתוכו כל חמש המגילות, ולהנות ממנו חמש פעמים בשנה. לחג החנוכה תוכלו לקנות סביבוני כסף וכדי שמן מעוצבים.

בין המוצרים האסתטיים, ניתן למצוא דמויות חסידיות שרות ומרקדות. עיטורים לספר תורה. אצבע לקריאת התורה. יונות שלום, עיטורי ירושלים, תכשיטים עם חריטות של פסוקים ועוד.

 

הליך הייצור

כעת, נסקור את הליך הייצור של מוצרי יודאיקה. בשלב הראשון, האומן עומד על טיב המוצר אותו הוא מבקש ליצור. יש להבין היטב מה תכליתו ולאיזה שימוש הוא נועד. נטלה, למשל, יפה ככל שתהיה, לא תהיה יעילה במידה והיא לא תהיה כלי קיבול טוב למים, העומד בכל הסטנדרטיים ההלכתיים.

בשלב הבא, האומן ישאב השראה ממקורות ההשראה האומנותיים שלו. כל אומן התרשם במהלך חייו מיצירות רבות, אשר חלקן מהוות עבורו מודל ליצירותיו שלו.

השלב השלישי הוא השלב היישומי הראשון. האומן יבחר את החומר ממנו ייצור את המוצר, ויתחיל בעבודה. בעבר, רוב מוצרי היודאיקה יוצרו מכסף טהור. כיום, השוק מציע מוצרים במגוון רחב של חומרי גלם. תחליף נפוץ למדי לכסף הוא הניקל – מתכת זולה יחסית שלא משחירה.

בשלב הרביעי, האומן יוסיף עיטורים ויבצע תיקונים אחרונים במוצר. לאחר מכן, ניתן להעמידו למכירה ואתם תוכלו להנות ממנו.

 

לסיכום

ישנם מוצרי יודאיקה רבים, חלקם לשימוש יום יומי, חלקם לשימוש בימים מיוחדים במעדל השנה וחלקם לעיטור הבית. ליצירת היודאיקה ארבעה שלבים עיקריים, כמפורט לעיל. קנו מוצרי יודאיקה והכניסו אומנות יהודית – אליכם הביתה.

חנוכיה

 

אולי יעניין אותך גם

סלסלת פיקניק מלאה בטוב
כללי
5 מתנות בעיצוב אישי לפסח

חג פסח מגיע ואנחנו מתכוננים לקראת זה. שזה יהיה לעשות את הניקיון לבית, ללכת לקניות בסופרמרקט או להבין איפה אנחנו עוברים כל ארוחה – זה

קרא עוד »
בית חכם
כללי
בית חכם – מה זה אומר?

הבית החכם הפך להיות סטנדרט בסיסי בבתי אב רבים, אך יש מי שטרם הכירו בעניין המתקדם מקרוב. אנחנו כאן כדי לעשות סדר בנושא ולהציג את

קרא עוד »